O kostele a farnosti

Autor: administrator <webmaster(at)naloucany.cz>, Téma: Farnost, Vydáno dne: 30. 11. 2009

Popis historie Naloučanského kostela a farnosti, ke které Naloučany náleží.

Historie Naloučan sahá až do roku 1238. Tehdejší vladyka Kliment z Jasenice je daroval tišnovskému klášteru, aby „spasil svoji duši“. Tišnovský klášter za to nechal v Naloučanech postavit už v roce 1240 faru, předchůdkyni dnešního kostelíka. Kořeny naloučanského kostela jsou tedy v hluboké historii.

O tři století později však byla fara opuštěná, poslední zmínku o ní máme z roku 1437.

Majitelé obce se střídali, ve 14. století jimi byli jmenováni páni Meziříčští u Lomnice. Ti však neubránili vpádu kočovných Kumánů do obce celé okolí bylo zpustošeno. Kumáni obce vypalovali, vraždili jejich obyvatele a schopné mladé muže odváděli do otroctví.

V roce 1437 připadla obec novému majiteli. Stal se jím Matěj ze Švamberka, který koupil celé panství od tehdejšího majitele Jindřicha z Kravař. Nový majitel převzal patronát nad kostely v Náměšti, Vícenicích a Naloučanech. Z toho vyplývá, že v této době stál již v Naloučanech nový kostel. Kdy byl přesně postaven není možno zjistit.

O dvě století později je zachován inventář s popisem kostela: měl kamenný oltář, křtitelnici, 3 zvony a patřilo k němu 8 meric polí a malá louka. Kostel byl zasvěcen Svatému Jakubovi. 7. března roku 1850 postihl koste velký požár a téměř veškeré vybavení kostela bylo zničeno. jen s velkou námahou se podařilo zachránit monstranci a kalich. Při komisionálním řízení bylo tedy navrženo kostel zrušit. Díky panu děkanu Holubovi, který poukázal zejména na zřízení vlastní duchovní správy v obci, se kostel podařilo zachránit. Pod duchovní správu Naloučan se přidaly Ocmanice a začlo se s obnovou kostela. Tesařské a zednické práce byly zadány mistru zednickému panu M. Černohorskému z Náměště. Jako odměna mu bylo vyměřeno 639 zlatých. Na náklady obce byl pořízen oltář a varhany se sedmi rejstříky.

V roce 1954 byly ulity znojemským zvonařem nové tři zvony. Z náměšťského kostela byla převezena zpět monstrance a kalich, byly doplněny ostatní paramenty a nic nebránilo tomu začít opět s bohoslužbami.

K důkladnějším opravám však došlo až v minulém století, a to v roce 1908. Kostel se dočkal velkých změn – výklenky v presbytáři se sochami byly zazděny, cihlová vyšlapaná podlaha byla nahrazena dlaždicemi, kostel byl vymalován, pořízena křížová cesta. Byly také darovány nové varhany, neboť ty staré „dosloužily“.

V roce 1917 došlo k rekvizici dvou zvonů s hmotností 172 kilogramů. Bylo za ně zaplaceno 688 korun Čekala je ovšem tragická budoucnost – byly určeny na válečné zbraně. Roku 1928 obec koupila do kostela zvony nové, ale dlouho nezvonily. O čtrnáct let později ( přesně 27. 3. 1942 ) je totiž čekala stejná ironie osudu jako ty předchozí – tentokrát se použily na kanony pro druhou světovou válku. Kostel přišel o všechny tři zvony, včetně vzácného zvonu z roku 1917. Naloučanům tedy nebyl ponechán zvon žádný a při úmrtí a pohřbu se nemohlo zvonit.

V roce 1943 zakoupila rodina Kudláčova v Brně menší zvon, který je na věži dodnes. 24. října 1943 byl posvěcen. V roce 1956 byly provedeny znovu nejnutnější opravy kostela. Roku 1973 daroval pan Nováček Augustín z Náměště věžní hodiny za finanční pomoci obce Naloučany. O čtyři roky později byla provedena izolace zdiva kolem horní strany kostela.

V roce 1989 byl opraven a pozlacen hlavní oltář. V roce 2000 byl postaven mramorový obětní stůl, postranní stolky a ambona pro čtení božího slova.

Dějiny kostela v Naloučanech sepsal v kronice pan Milan Nováček, úpravy textu provedla Alena Čechová.